W IG Dental Clinic zawsze dbamy o przyjazną atmosferę w czasie wizyty i szukamy sposobów na rozweselenie najmłodszych pacjentów. Czasami jednak, jeśli to nie wystarcza, sięgamy po sprawdzone metody sedacji farmakologicznej, sedacji z użyciem podtlenku azotu które pozwolą dziecku opanować lęk.
W przypadku totalnego braku współpracy ze strony dziecka wykonujemy zabiegi w znieczuleniu ogólnym.
Natomiast niezmiernie pomocne jest odpowiednie przygotowanie do wizyty przez rodzica, do którego dziecko ma największe zaufanie.

Przedstawiamy poniżej kilka „podpowiedzi” dla rodziców o tym, co skutecznie zniechęca dziecko do dentysty oraz to, co pomaga mu w kontakcie z dentystą:
- Kontakt dziecka z dentystą najlepiej rozpocząć od wizyty adaptacyjnej. Wizyta wcale nie musi być związana z zabiegiem! Jeśli przypadnie na leczenie zęba z bólem, bardzo prawdopodobne, że z nim dziecko zacznie kojarzyć dentystę
- Straszenie dziecka dentystą, zastrzykiem, wyrywaniem zęba – stanowczo zabronione!
- Nie wolno oszukiwać dziecka mówiąc mu „pani doktor nic Ci nie będzie robiła, nic Cię nie będzie bolało”, skoro idziemy z nim na zabieg stomatologiczny. Wpływa to negatywnie na poziom zaufania dziecka do rodziców, i do lekarza. Lepiej powiedzieć: „Jeśli Cię zaszczypie, będzie nieprzyjemnie lub będziesz chciał przerwę, to podnieś rękę do góry”
- Zrezygnuj z używania w kontekście leczenia tylko negatywnych wyrazów, zwrotów typu ból, zastrzyk, wiertło, wyrywanie. Warto skupić się na pozytywnych aspektach wizyty u dentysty. Mówić: „ząbki będą ładne, białe, bez robaczków” lub „dostaniesz nagrodę”
- Nic nie da walka z dzieckiem, przytrzymywanie go na siłę. To wręcz pogarsza atmosferę wizyty
- Ważne jest zaplanowanie wizyty. Najlepszą porą na wizytę u dentysty jest taki moment w ciągu dnia, w którym dziecko ma zazwyczaj najlepszy humor, nie jest śpiące ani zmęczone
- Niewybaczalny jest brak zainteresowania rodzica stanem uzębienia dziecka
- Nie wolno zaniedbać wizyt kontrolnych – leki pozostawione w zębie na lata nie zawsze są obojętne dla organizmu dziecka